Bize Sorun

Barış Çocukları nerede?

Kızılyaka Mah. Köyiçi Sokak No:166 Ula Muğla

 

Eğitim sistemi nedir?

Dünyaca tanınmış eğitim yaklaşımlarının Barış Manço öğretileri ile harmanlanıp, bir zamanlar Köy Enstitüleri'nde temsil edilen değerlerin günümüze uyarlandığı ekolojik yuva.

Anadilimiz; BARIŞ DİLİ. 

"Barış Dili hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz."

Çocuğumu neden Barış Çocukları'na yollamalıyım?

Bilişsel, duygusal, davranışsal olarak hayatımızın en önemli gelişimsel dönemlerinden olan okul öncesi eğitim, çocuklar üzerinde oldukça etkili izler bırakmaktadır.

Çocukların bir sonraki akademik ve sosyal yaşamlarına zemin oluşturan bu dönemde uygulanan çalışmalar beynin çalışma biçimini de etkilemektedir.


Okul öncesi eğitim kurumlarındaki hizmet, çocukların gelişimsel özelliklerini dikkate alarak bireysel farklılıklara, yeteneklere, ilgiye odaklanarak çalışmalarını yürütür ve bu şekilde bir çocuğun hayatına dokunup, dünyasına inerek çocuğun kendisini fark etmesi sağlanarak hayatın her alanında destekleyici bir eğitim anlayışı ile dış dünyaya hazırlar.

Çocuğum yuvaya alışır mı?

Çocukların ve ebeveynlerin her yeni ortama girdiklerinde belirli seviyede kaygı hissetmeleri oldukça alışagelmiş bir durumdur. Bu kaygı çocuğun ve ebeveynin okula alışmasıyla azaldığı çoğu araştırmada görülmüştür. Ancak ebeveynin fark ederek ya da etmeyerek hissettikleri kaygının üzerinde aşırı yoğunlaşması çocuğun da hislerini etkilemekte ve uyum sürecini istemsizce de olsa uzatmaktadır.
Öncelikle çocuğum okula alışır mı sorusundan ziyade benim okulu ona nasıl alıştıracağım olmalıdır. Ebeveyn çocuğunu okula gönderme fikrini ilettiğinde alacağı karar arkasında istekli, emin, rahat davranması çocuğun okula olan önyargısını olumlu yönde ilerletmesi yadsınamaz bir gerçektir. Her çocuk çok doğal olarak ebeveynlerinden en az birisiyle okulda kalmayı tercih edebilmektedir.
Fakat bu duygusal yaklaşım okul öncesi eğitime başlama gibi önemli bir kararı çocuğun anlık hislerine odaklanılarak alınmaması gerekmektedir. Çocuğun istemediği anlarda okuldan alınacağını bilme hissi çocuğun okula olan alışma sürecini uzatmakta ve zorlaştırmaktadır. Bu yaşanacak olan sürecin zamanla azalacağı ve ara ara ortaya çıkabileceği bilinmelidir. İnsan yaşamında öğrenme okyanusta kayık binmeye benzer. Eğer bir kayık sürmek istersek bunun tek kürekle olmayacağı unutulmamalıdır.